- Főváros: Hanoi
- Terület: 330 341 km2
- Becsült népesség: 66 200 000
- Beszélt nyelvek: vietnami
- Hivatalos pénznem: dong
- Időeltolódás Magyarországhoz képest: + 6 óra
Elhelyezkedés, természeti adottságok
Vietnam délkelet Ázsiában helyezkedik el, északról Kína, nyugatról Laosz és Kambodzsa, keletről pedig a Vietnami – öböl határolja. Az ország nagy részét, mintegy 75 %-át sűrű erdők borítják. Az ország kétharmad részén az északi vörös-folyótól a déli Mekong folyamig a Vietnami-hegység húzódik végig. Számos csúcs magassága meghaladja a 2000 m-t, de a legmagasabb hegy a 3143 m-es Fan Si Pan.
A Vietnam északi részén fekvő Ha Long öblöt, ahol közel 2000 mészkőszikla emelkedik ki a tengerből az UNESCO a világörökség részének tekinti. A terület elnevezését úgy fordíthatjuk, hogy a ,,leszálló sárkány öble”, hiszen a legenda szerint a hegyekben élő sárkány mély barázdákat húzott a földbe, majd miután a vízbe merült a vidéket elárasztotta a tenger.
Vietnam éghajlata trópusi monszun, az esős időszak májustól szeptemberig tart majd januárig tájfunok pusztítanak a vidéken.
Gazdaság
A lakosság nagy része, körülbelül 58%-a mezőgazdasággal foglalkozik. Az ország körülbelül 20 %-án folyik növénytermesztés, fő terményeik a rizs, kukorica, repce, burgonya, szója, földimogyoró, cukornád, zöldség – és gyümölcsfélék, tea és a kávé. Állattenyésztéssel is foglalkoznak, leginkább szarvasmarhával, sertéssel és baromfival. Számottevő a nyerskaucsuk és a fa kitermelés Vietnamban. Fő iparágai a textil- és élelmiszeripar, a bányászat és az építőanyaggyártás.
Vietnam vallásai, kultúrája
A lakosság 85 %-a vietnami, a maradék thai, meo, laoszi vagy egyéb. Vallási szempontból igen homogén, a népesség 93 %-a buddhista.
A vietnami kultúra fontos részét képezi a tradicionális selyemfestészet, a színház és táncművészet, a népzene, a kerámia- és zománcművészet, valamint a bábkészítés.
Társadalom, történelem
A független vietnami királyságot már időszámításunk előtt leigázták a kínaiak, több mint ezer év telt el mire Vietnam újra szabaddá vált. A 15. században Kína egy rövid időre visszahódította az országot, amely később kétszer is kettéoszlott egy északi és egy déli részre, mígnem a franciák beavatkoztak a viszályokba és a 19. század végére gyarmati ellőrzésük alá vonták. 1940-ben a térség japán megszállás alá került, de megmaradt a francia közigazgatás. A japánok veresége után a Vietnamiak a franciák ellen is kivívták a függetlenségüket, majd a kommunista észak húsz éven át szemben állt a déllel. Az Egyesült Államok Dél – Vietnam oldalán avatkozott be 1965 és 1973 között, majd a dél egyedül viselt hadat, mígnem 1976 – ban újra egyesült az ország. Ezúttal Vietnam a szomszédos Kambodzsával bonyolódott fegyveres konfliktusba.
Jó tudni
- A nagyvárosokban terjed a kábítószer-fogyasztás. Vietnam a térségben legszigorúbban bünteti a kábítószer-használatot és birtoklást, mely súlyos szabadságvesztést, esetenként halálbüntetést von maga után.
- A közúti közlekedés mind a városokban, mind a lakott területeken kívül európai szemmel kaotikus.
- Fertõzött területekrõl érkezõknek kötelezõ a sárgaláz elleni védettség igazolása.
- A csapvíz nem iható, palackozott víz fogyasztása ajánlott.
- A külföldi fizetõeszközök be- és kivitele nem korlátozott, a belföldi tiltott.
- Az utcai árusoknál sőt akár a boltokban is alkudozás után fizessünk, így biztosak lehetünk abban, hogy valós árat adtunk ki az emléktárgyakért, selyemért és szobrokért.
- Az országban legtöbb helyen a 220 V, 50 Hz hálózati villamos feszültség áll a lakosság rendelkezésére, az Európában megszokott kétpólusú csatlakozóval.
- A pagoda látogatásokra a férfiaknak hosszú nadrágot és rövid ujjú inget, pólót, a nőknek pedig térdet takaró szoknyát , nadrágot és vállát fedő felsőt kell viselniük.